Akcja Żonkile w naszej szkole SP73
- 24.04.2024
Wydarzenia z czasów II wojny światowej – mimo upływu lat – nadal budzą wiele emocji ze względu na ogrom cierpienia ludzi, ogromną liczbę ofiar, niesamowity zasięg..
Wiele narodów zostało dotkniętych tą tragedią. Miliony ludzi cierpiały, będąc ofiarami zbrodni ludobójstwa, tracąc zdrowie, bliskich i przyjaciół, przeżywając okropności w więzieniach czy obozach koncentracyjnych....
Wśród Tych, którzy szczególnie boleśnie odczuli, czym jest wojna i co może przynieść, była ludność żydowska. W dniu 19 kwietnia 2024 roku przypadała 81 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim.
Powstanie to było aktem o charakterze symbolicznym, miało ono niewielkie szanse powodzenia, nawet biorąc pod uwagę próby pomocy powstańcom niesione przez Armię Krajowa. Powstanie w getcie było próbą wyboru godnej śmierci. W trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz innych formacji. Po jego stłumieniu Niemcy zniszczyli doszczętnie cały teren getta. Zrównali go z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.
Ludzie, którzy przetrwali walki i masowe egzekucje zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince. W ruinach i piwnicach przetrwali tylko pojedynczy Żydzi, którzy ukrywali się do końca okupacji niemieckiej w Warszawie. Nazwano ich robinsonami getta.
Co roku w Warszawie odbywają się uroczystości upamiętniające Bohaterów Getta. W Warszawie i wielu miastach Polski odbywa się akcja „Żonkil”. Wolontariusze rozdają na ulicach papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przez wiele lat w każdą rocznicę wybuchu powstania dostawał od anonimowej osoby żółte kwiaty. Edelman co roku, 19 kwietnia, składał ten bukiet kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta.
Jednocześnie należy pamiętać, że w czasie II Wojny Światowej za pomoc Żydom groziła śmierć, a mimo to znaleźli się Polacy, którzy nie bacząc na niebezpieczeństwo pomagali im.
W dniu 19 kwietnia w naszej szkole odbył się apel, w czasie którego, uczniowie mieli możliwość obejrzeć prezentację dotyczącą powstania, ale również zapoznać się z postaciami bohaterskich Polaków, którzy nie bacząc na grożącą im śmierć z ręki okupanta pomagali ukrywającym się Żydom. Uczniowie poznali losy małżeństwa Żabińskich, Ulmów oraz Ireny Sendlerowej – matki dzieci Holokaustu.
Apel został zorganizowany, aby upamiętnić Powstanie w Getcie Warszawskim i oddać hołd ofiarom – ludziom którzy zginęli w czasie tego powstania, ale również wszystkim Polakom, którzy w czasie okupacji pomagali Żydom.
Beata Przybysz
Galeria Akcja "Żonkile 2024" w SP 73
Fotografie uczniów wykonano przy użyciu sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości
Autorka zdjęć: Aneta Mierzejewska
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły