• Kurier SU

• Akcja Żonkile w naszej szkole SP73

• 24.04.2024
        • Wydarzenia z czasów II wojny światowej – mimo upływu lat – nadal budzą wiele emocji ze względu na ogrom cierpienia ludzi, ogromną liczbę ofiar, niesamowity zasięg..

• Wiele narodów zostało dotkniętych tą tragedią. Miliony ludzi cierpiały, będąc ofiarami zbrodni ludobójstwa, tracąc zdrowie, bliskich i przyjaciół, przeżywając okropności w więzieniach czy obozach koncentracyjnych....

Wśród Tych, którzy szczególnie boleśnie odczuli, czym jest wojna i co może przynieść, była ludność żydowska. W dniu 19 kwietnia 2024 roku przypadała 81 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim.

Powstanie to było aktem o charakterze symbolicznym, miało ono niewielkie szanse powodzenia, nawet biorąc pod uwagę próby pomocy powstańcom niesione przez Armię Krajowa. Powstanie w getcie było próbą wyboru godnej śmierci. W trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz innych formacji. Po jego stłumieniu Niemcy zniszczyli doszczętnie cały teren getta. Zrównali go z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

Ludzie, którzy przetrwali walki i masowe egzekucje zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince. W ruinach i piwnicach przetrwali tylko pojedynczy Żydzi, którzy ukrywali się do końca okupacji niemieckiej w Warszawie. Nazwano ich robinsonami getta.

Akcja "Żonkile 2024" w SP 73Akcja "Żonkile 2024" w SP 73Akcja "Żonkile 2024" w SP 73

Co roku w Warszawie odbywają się uroczystości upamiętniające Bohaterów Getta. W Warszawie i wielu miastach Polski odbywa się akcja „Żonkil”. Wolontariusze  rozdają na ulicach papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przez wiele lat w każdą rocznicę wybuchu powstania dostawał od anonimowej osoby żółte  kwiaty. Edelman co roku, 19 kwietnia, składał ten bukiet kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Jednocześnie należy pamiętać, że w czasie II Wojny Światowej za pomoc Żydom groziła śmierć, a mimo to znaleźli się Polacy, którzy nie bacząc na niebezpieczeństwo pomagali im.

W dniu 19 kwietnia w naszej szkole odbył się apel, w czasie którego, uczniowie mieli możliwość obejrzeć prezentację dotyczącą powstania, ale również zapoznać się z postaciami bohaterskich Polaków, którzy nie bacząc na grożącą im śmierć z ręki okupanta pomagali ukrywającym się Żydom. Uczniowie poznali losy małżeństwa Żabińskich, Ulmów oraz  Ireny Sendlerowej – matki dzieci Holokaustu.

Apel został zorganizowany, aby upamiętnić Powstanie w Getcie Warszawskim i oddać hołd ofiarom – ludziom którzy zginęli w czasie tego powstania, ale również wszystkim Polakom, którzy w czasie okupacji pomagali Żydom.

Beata Przybysz

Galeria Akcja "Żonkile 2024" w SP 73

Fotografie uczniów wykonano przy użyciu sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości

Autorka zdjęć: Aneta Mierzejewska