• TERAPIA LOGOPEDYCZNA

• Terapia logopedyczna w SP 73

Prawidłowy rozwój mowy dziecka rządzi się swoimi prawami. Przebiega określonymi etapami, które mają charakterystyczne cechy i czas pojawiania się. Dzieci rozpoczynające naukę szkolną powinny wymawiać poprawnie wszystkie głoski. Ale nie zawsze tak się dzieje.

W jaki sposób dziecko w naszej szkole trafia do logopedy?

1. Na początku roku szkolnego prowadzimy przesiewowe badania logopedyczne dzieci z zerówek i klas pierwszych oraz kontrolne badania mowy dzieci objętych wcześniej terapią logopedyczną (wrzesień).

2. Tworzymy listy dzieci, które powinny znaleźć się pod opieką logopedy (w pierwszej kolejności są to dzieci z orzeczeniami, gdzie wskazana jest taka potrzeba), później dzieci, które kontynuują zajęcia logopedyczne, a następnie dzieci u których zaistniała taka potrzeba wynikająca z badań przesiewowych (do 30 września).

3. Omawiamy organizację terapii logopedycznej z zespołem specjalistów i wychowawcami klas. Przedstawiamy treści regulaminu dotyczącego uczestnictwa w zajęciach logopedycznych oraz współpracy rodziców z logopedą.

4. Przekazujemy systematycznie wykonywane podczas terapii  logopedycznej ćwiczenia do domu za pośrednictwem zeszytu, jako materiału do utrwalania w domu.

5. Zakończenie terapii logopedycznej w placówce następuje, gdy:

• dziecko mówi poprawnie;
          • długotrwała (powyżej trzech lat) terapia logopedyczna nie przynosi poprawy mowy;
          • dziecko zmieni placówkę na inną;
          • rodzice zrezygnują z terapii logopedycznej prowadzonej w szkole (rezygnacja w formie pisemnej).

Najczęściej spotykane wady wymowy:

• seplenienie,

• rotacyzm,

• mowa bezdźwięczna,

• jąkanie.

• Organizacja Zajęć Logopedycznych

1. Zajęcia logopedyczne odbywają się raz w tygodniu indywidualnie lub w grupach do trzech osób. Trwają od 15 - 45 minut.

2. Na zajęcia uczniowie przynoszą zeszyt, w który zapisywany jest materiał wyrazowy (sylaby, wyrazy, zdania, dłuższe teksty) przeznaczony do codziennego utrwalania z dzieckiem w domu. Prosimy rodziców o kontrolowanie zeszytu po każdych zajęciach.

Terapia zaburzeń artykulacji (wymowy) obejmuje trzy podstawowe etapy:

• przygotowawczy (usuwanie przyczyn istniejących zaburzeń mowy),

• wywoływania głoski lub korygowania głoski nieprawidłowo wymawianej,

• utrwalania prawidłowo brzmiącej głoski – jako najdłuższy, wymagający systematyczności i konsekwencji etap pracy logopedycznej, potrzebuje on zaangażowania w terapię rodzica lub opiekuna.

W naszej szkole czeka na dzieci przytulny gabinet logopedyczny,

wyposażony w niezbędne pomoce dydaktyczne,

co znacznie ułatwia terapię.

Program Zajęć Logopedycznych

Nadrzędnymi celami programu są:

• kształtowanie umiejętności prawidłowej wymowy i porozumiewania się,

• stymulowanie prawidłowego rozwoju mowy,

• rozwijanie kultury słowa.

Program zajęć logopedycznych powinien być realizowany przy współpracy z Rodzicami, wychowawcą i innymi nauczycielami szkoły.

Realizacja ww. celów wspomagana jest poprzez:

• rozwijanie potrzeby kontaktu z innymi ludźmi,

• usprawnienie układu oddechowego,

• usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych,

• ćwiczenie koncentracji uwagi,

• kształcenie słuchu - aparatu odbiorczego,

• kształtowanie umiejętności percepcyjnych: wzrokowych, słuchowych, czuciowych,

• aktywizowanie dziecka podczas zabaw,

• wyrabianie umiejętności komunikowania własnych potrzeb,

• wzbogacanie zasobu słownictwa,

• stymulowanie ogólnego rozwoju dziecka,