Najmłodsza Akademia Językowa
- Klasa 3a SP 73 uczestniczyła w projekcie edukacyjnym Najmłodsza Akademia Językowa, zorganizowanym przez Fundację Języka Polskiego.
Moje miasto i moja dzielnica to temat przewodni pięciu zajęć projektowych, które dla naszych dzieci prowadziła pani Patrycja, studentka Uniwersytetu Warszawskiego.
Uczniowie poznali stare warszawskie opowieści dotyczące historii naszego miasta: "Legendę o złotej kaczce" i "Legendę o Bazyliszku". W ramach prowadzonych zajęć uczniowie otrzymali do wykonania kilka zadań związanych z powyższymi legendami.
Na kolejnym spotkaniu przenieśliśmy się w czasy, gdy tramwaje zwano bambajami, a dorożkę dryndą. Uczniowie poznali starą warszawską gwarę. Zastanawiali się nad znaczeniem dawnych wyrażeń językowych: Co to jest ancug, gajerek, kosiula, sztany i sztyblety? Co wkładano na girę, a co na kinola? Poprzez zabawę dzieci utrwalały zasady pisowni wielką i mała literą - nazw warszawskich ulic i zabytków.
Przedostatnim etapem był spacer ulicami Starej Pragi. Pani Patrycja opowiedziała nam krótką historię fabryki Konesera, która powstała w 1897 roku z inicjatywy polsko-rosyjskiego Warszawskiego Towarzystwa Oczyszczania i Sprzedaży Spirytusu.
Zobaczyliśmy najstarszy dom na Szmulkach tj. Oficyna Burkego - zabytkowy drewniany budynek znajdujący się przy ul. Kawęczyńskiej 26. Jeden z reliktów drewnianej zabudowy starej Pragi.
Następnie byliśmy w miejscu, gdzie mieściła się Fabryka "Drucianka" - Warszawska Fabryka Drutu, Sztyftu i Gwoździ, znana też jako Belgijska Fabryka Drutu w Warszawie, a po wojnie jako Warszawska Fabryka Drutu i Gwoździ im. Karola Wójcika. To była ciekawa lekcja historii dla najmłodszych.
Każda aktywność dzieci była dokumentowana. Uczniowie zdobyte naklejki wklejali do indeksów.
Uroczysta Gala odbyła się na początku czerwca – Najmłodsi Studenci otrzymali piękne czerwone birety oraz drobne upominki.
Zapraszamy do galerii Najmłodsza Akademia Językowa
Iwona Leusz
wychowawca klasy 3a
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły