Klasa 7b zwiedza Kraków
W dniach 12-13 października 2021 r. uczniowie klasy 7B udali się z obecnej stolicy Polski Warszawy – do dawnej stolicy i siedziby królów polskich - Krakowa.
Zwiedzanie Krakowa
Podążając "Drogą Królewską" - ruszyliśmy z placu Jana Matejki obok Akademii Sztuk Pięknych i narożnego kościoła św. Floriana, w którym wikarym był Karol Wojtyła. Minęliśmy wymowny Pomnik Grunwaldzki oraz zabytkowy Barbakan. Przeszliśmy przez Bramę Floriańską i dalej ulicą Floriańską, gdzie znajduje się Dom Jana Matejki. Następnie doszliśmy do Rynku Głównego, gdzie zwiedziliśmy gotycką Bazylikę Mariacką. W bazylice znajduje się zabytkowy, drewniany ołtarz Wita Stwosza z XV w. Na wieży bazyliki, co godzinę grany jest na trąbce hejnał mariacki.
Krakowski Rynek należy do największych średniowiecznych placów Europy. Stoi tam pomnik wielkiego, polskiego wieszcza - Adama Mickiewicza. Jednak centralnym miejscem rynku są Sukiennice – średniowieczna hala targowa, czynna do dziś.
Z Rynku "Drogą Królewską" obok najstarszego w Krakowie kościółka św. Wojciecha, ulicą Grodzką na Wawel. To znana w całej Europie wspaniała, renesansowa rezydencja królewska. W drodze minęliśmy plac Dominikański i Wszystkich Świętych oraz zwiedziliśmy barokowy kościół św. Piotra i Pawła, z charakterystycznymi posągami apostołów oraz katakumby, w których pochowano m.in. wybitnych polskich naukowców, którzy jako pierwsi na świecie skroplili składniki powietrza: Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego a także wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego.
Grodzka przechodzi w Kanoniczną, która prowadzi na Wzgórze Wawelskie. Tam stoi Katedra Wawelska ze słynnym Dzwonem Zygmuntem. Ta gotycka katedra jest królewską nekropolią. Oprócz królów pochowano w niej także bohaterów narodowych, m.in. Tadeusza Kościuszkę i marszałka Józefa Piłsudskiego. Renesansowy zamek słynie z arkadowego dziedzińca i charakterystycznych komnat - np. Sala Poselska, zwana Pod Głowami (drewniane rzeźby ludzkich głów pod stropem), czy komnaty królewskie zdobione unikatową kolekcją arrasów z Flandrii. Z Wawelskiego Wzgórza roztacza się widok na Wisłę.
Dodatkową atrakcją Wawelu jest jaskinia pod wapiennym wzgórzem, zwana Smoczą Jamą – według legendy, zamieszkiwał ją smok. Smoka, który zionie ogniem uczniowie klasy 7B spotkali zaraz po wyjściu z jaskini. I tak wycieczka "Drogą Królów" była okazją do poznania historii i architektury miasta.
Poza Krakowem uczniowie klasy 7B zwiedzili zabytkową kopalnię soli w Wieliczce. Do kopalni zeszli pokonując 800 stopni łącznie. W kopalni mogli podziwiać: wykute w soli piękne komory, a wśród nich wyjątkową – Kaplicę św. Kingi, niesamowite podziemne słone jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Wszyscy przeszli 3 kilometry krętych korytarzy i zeszli na głębokość 135 metrów pod ziemię. Uroki Trasy Turystycznej głównego szlaku Kopalni Soli Wieliczka, którą podziwiają turyści z całego świata - uczniowie klasy 7B także zapamiętają na lata.
Kolejnym miejscem, które poznali uczniowie było Sanktuarium w Łagiewnikach oraz Dom św. Faustyny.
Ostatnią atrakcją przed powrotem do Warszawy były "Warsztaty Obwarzanka" w Muzeum Obwarzanka, podczas których uczniowie poznali historię obwarzanka krakowskiego i samodzielnie przygotowali swoje obwarzanki do wypieku. Dowiedzieli się także, czym różni się obwarzanek od bajgla i precla.
Warto odwiedzić Kraków!
Zapraszamy do galerii Wycieczka do Krakowa
Daniela Bartosiak
Wychowawczyni klasy 7b
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły