Dzień Mamy - wyjątkowe święto jedyny taki dzień w roku!
- 24.05.2020 06:57
Dzień Matki najważniejszej osoby w naszym życiu, bez której nie byłoby nas na świecie. Matka kocha bezwarunkowo, bez względu na wszystko. To wyjątkowe święto obchodzone jest w różnych krajach, ale tylko w Polsce przypada 26 maja.
Tego dnia obdarowujemy mamy upominkami, kwiatami i słodkościami, a dzieci wręczają im laurki i zapraszają na szkolne przedstawienia. Święto ma na celu okazanie miłości i podziękowanie za trud włożony w wychowanie.
Skąd pochodzi Dzień Matki?
Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie będące symbolami płodności i urodzaju.
Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą „niedziela matki”. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.
Stanach Zjednoczonych tradycja świętowania tego dnia wywodzi się z początków XX w. W 1907 r. Amerykanka Anna Jarvis, zrozpaczona po śmierci matki, zaczęła wywierać wpływ na organy władzy za ustanowieniem święta, które upamiętniało by miłość i poświęcenie wszystkich kobiet wychowujących dzieci. Pomysł trafił na podatny grunt i już w 1914 r. Kongres ustanowił świętem narodowym każdą drugą niedzielę maja – w ten sposób narodził się Dzień Matki znany do dziś.
Dzień Matki w Polsce i na świecie
Święto każdej mamy, obchodzone jest w niemal każdym zakątku świata. W różnych formach i terminach znajdziemy je w kalendarzach ok. 140 krajów. Najczęściej, bo aż w 63 z nich, obchodzone jest ono w drugą niedzielę maja. W wielu krajach to ruchome święto. W Polsce Dzień Mamy jest datą stałą.
W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie. Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki obchodzi się 26 maja.
We Francji Dzień Matki wprowadził Napoleon. Od 1950 roku oficjalnie świętuje się w ostatnią niedzielę maja. Tego dnia swoje mamy upominkami obdarowują również mieszkańcy Tunezji i Szwecji.
W Meksyku Dniem Matki jest 10 maja. To jedno z najważniejszych świąt w roku, dlatego Meksykanie rozpoczynają go mszą na cześć Najświętszej Dziewicy, wychwalając posiadane przez nią cechy macierzyństwa. W tym dniu dzieci przygotowują swoim mamom uroczyste śniadania i wręczają kwiaty.
W Australii i Kanadzie Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja. Panuje tu zwyczaj przypinania goździków do ubrań. Kolorowe symbolizują to, że matka tej osoby żyje, a biały, że zmarła.
Tego dnia także Dzień Matki obchodzą Chińczycy, Amerykanie, Czesi, Niemcy, Grecy, Australijczycy, Szwajcarzy, Turcy, Japończycy, Słowacy i wiele innych narodów.
W niektórych krajach, takich jak Słowenia, Rosja, Białoruś, Bułgaria, Macedonia, Armenia i Wietnam, Dzień Matki utożsamiany jest z Dniem Kobiet.
W Egipcie i Jordani matki swoje święto obchodzą 21 marca. W tych krajach dzieci wręczają swoim mamom upominki.
Ortodoksyjni muzułmanie nie obchodzą jednak tego święta. Dlaczego? Nie akceptują oni wpływów kultury zachodu, a także są zdania, że uznanie i szacunek należą się matkom zawsze, a nie tylko od święta.
Świętujmy Dzień Matki!
W każdym ze sposobów postrzegania święta jest coś wartościowego. Amerykański gest, włoska potrzeba spotkania oraz arabski nakaz, by nieustannie wyrażać swoją wdzięczność za trud matki składają się na wzorcowe obchody poświęconego jej dnia.
Z okazji Dnia Matki, życzę wszystkim mamom wszystkiego, co najlepsze. Niech każdy dzień przynosi wiele powodów do radości, a dzieci niech przysparzają mniej kłopotów. Dużo sił i promiennego uśmiechu na twarzy.
Opracowała Martyna Kozłowska
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły