• CMI

• Podsumowanie realizacji projektu CMI w SP73

• Przez trzy lata (2020-2023) nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie grantowym Centrum Mistrzostwa Informatycznego, w ramach którego: odkrywaliśmy i rozwijaliśmy talenty informatyczne, uczyliśmy się programowania i staraliśmy się zapanować nad algorytmami, startowaliśmy w licznych konkursach i zawodach informatycznych, a odniesione sukcesy napawają nas dumą i satysfakcją.

• Ponieważ rok szkolny 2022/2023 był ostatnią edycją projektu, warto podsumować jego realizację w naszej szkole.

Zajęcia kół informatycznych CMI prowadziła mgr inż. Grażyna Chmielewska, nauczyciel informatyki w SP73, w każdej edycji po dwa koła - jedna grupa dla początkujących, druga dla zaawansowanych młodych pasjonatów informatyki.

Program kół obejmował między innymi:

• programowanie w Scratch

• programowanie robotów, podstawy mechatroniki

• podstawy programowania w Pythonie

• programowanie w Minecraft

• podstawy druku 3D

• ciekawostki z dziedziny informatyki i nowoczesnych technologii

• przygotowanie do konkursów i zawodów informatycznych

Korzyści dla uczniów:

• uczniowie uczestniczyli w BEZPŁATNYCH zajęciach pozalekcyjnych, podczas których uczyli się algorytmicznego myślenia oraz programowania i robotyki. Zajęcia prowadzone były metodą hybrydową – stacjonarnie lub online, w zależności od sytuacji epidemicznej. W okresie pandemii spotkania kół odbywały się systematycznie na szkolnej platformie Teams. Ogółem w trzech edycjach wzięło udział ponad 80 uczniów naszej szkoły z klas 4-8.

• uczniowie rozwinęli swoje zainteresowania i talenty oraz podnieśli swoje kompetencje cyfrowe.

• nauczyli się kreatywnego rozwiązywania problemów z różnych dziedzin z zastosowaniem metod wywodzących się z informatyki

• rozwinęli ważne kompetencje społeczne: umiejętność pracy zespołowej, planowania, odpowiedzialności, komunikacji

• nauczyli się pracować w różnych środowiskach programistycznych i platformach edukacyjnych.

• przygotowywali się do udziału w różnych konkursach informatycznych, a także rywalizacji w ramach zawodów CMI. Osiągnęli liczne sukcesy

• wzięli udział w dwóch warsztatach: Scratch i Arduino oraz Programowanie mBotów, prowadzonych przez specjalistów z SIC (Science and Innovation Center)

• wzięli udział w warsztatach z programowania w Minecraft prowadzonych przez trenera Gigantów Programowania

• wzięli udział w warsztatach z druku 3D prowadzonych przez trenera Gigantów Programowania

• na zakończenie zajęć CMI w każdej edycji otrzymywali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe lub wspólne wyjście na pizzową ucztę.

Dodatkowe korzyści

Otrzymaliśmy również trzy roboty mBot na potrzeby prowadzenia zajęć koła oraz 2 zestawy: Makeblock HaloCode Standard Kit - jako nagrodę za I miejsce w etapie rejonowym Zawodów Algorytmicznych CMI.

Dzięki wsparciu finansowemu grantu nauczyciel Grażyna Chmielewska mogła:

• pokryć koszty udziału uczestników kół CMI w zajęciach warsztatowych z druku 3D, z programowania w Minecraft, z programowania mBotów oraz warsztaty Scratch i Arduino

• kupić pomoce potrzebne do nauki programowania, np. microbity, książki oraz sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć online

• kupić nagrody dla uczniów za aktywną pracę, zarówno rzeczowe, jak i w formie wyjścia do pizzerii oraz nagrody rzeczowe za sukcesy w konkursach pozaszkolnych i szkolnych

• pokryć koszty podróży drużyny z naszej szkoły na finał ogólnopolskich Zawodów Algorytmicznych do Łodzi oraz koszty udziału w konferencjach informatycznych.

Projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego niestety się zakończył, był wspaniałą przygodą i wyzwaniem zarówno dla uczniów, jak i nauczyciela.

Gratuluję wszystkim uczniom udziału w projekcie i zachęcam do dalszego rozwijania swoich pasji!

Poznaj sukcesy uczestników projektu CMI w SP73

Zapraszamy do galerii projektu CMI